ODRŽAN BEZBJEDNOSNI FORUM

Povodom jučerašnjeg napada na načelnika opštine Bratunac Srđana Rankića, danas je održan Bezbjednosni forum uz učešće rukovodstva opštine, predstavnika Skupštine opštine, komandira Policijske stanice i predstavnika EUFOR-a. Na današnjem sastanku razgovarali su o aktuelnoj bezbjednosnoj situaciji na području opštine Bratunac.

Načelnik Rankić je tokom svog izlaganja rekao da se u proteklih šest mjeseci pojavljuju određene grupe ljudi, koji putem društvenih mreža sa lažnih Fejzbuk naloga plasiraju dezinformacije, koje kao takve utiču na druge građane i podstiču ih na širenje mržnje.

-U proteklom periodu podnosio sam prijave, ali, evo, imamo situaciju da je juče sve to kulminiralo. Nedjeljni dan, koji sam proveo tako što sam izašao da popijem kafu, doživio sam neprijatnost kao načelnik, gdje su me fizički napala tri lica. Protiv tih lica su preuzete zakonom propisane mjere i radnje. Insistiraću na krivičnom gonjenju lica koja su pritvorena, kao i na identifikovanju svih osoba koja šire mržnju.

Rankić je istakao da će u toku dana imati sastanak u Okružnom tužilaštvu u Bijeljini, gdje će dostaviti spisak svih lažnih profila, koje je ranije navodio u prijavama. On je ocijenio da je u Bratuncu narušeno stanje javne bezbjednosti.

-Ako se neko usudio da napadne načelnika jedne opštine, tako može sutra napasti i nekoga drugog. Ovo može biti povod za iste ili slične radnje, ne samo u Bratuncu, nego i u drugim gradovima i opštinama, pojasnio je Rankić.

Predsjednik Skupštine opštine Bratunac, Radislav Jovanović, osudio je napad na načelnika Rankića, ističući da se i on u proteklom periodu suočavao sa prijetnjama i javnim linčovanjem od strane ljudi koji se kriju iza lažnih fezbuk profila.

-Juče je objavljeno putem društvenih mreža da postoji spisak ljudi na koje će se vršiti napadi. Moja porodica je jako uznemirena jer sam ja drugi na tom spisku, izjavio je Jovanović.

Zamjenik načelnika Branislav Trišić, naveo je da se od završetka lokalnih izbora i Rankićeve pobjede stvara atmosfera linča putem društvenih mreža, od strane političkih protivnika.

-Oni nisu mogli da podnesu svoj poraz na izborima. Komandir policije zna da postoje javna pogovaranja po gradu da se meni, načelniku i njegovim saradnicima prijeti, pa čak i našoj djeci. U svom gradu u kom sam rođen i odrastao osjećamo se moja porodica i ja ugroženo. Ovo što je doživio načelnik usmjereno je protiv svih nas i tražimo od nadležnih institucija da nas zaštite i da naša djeca idu slobodno u školu. Moje dijete danas nije smjelo samo da ode do škole. Od 1995. godine, trenutno je najgora bezbjednosna situacija u Bratuncu, stoga tražimo da Ministarstvo unutrašnjih poslova da djeluje odgovorno, naglasio je Trišić.

Komandir Policijske stanice u Bratuncu, Radenko Borić rekao je da se ne slaže sa određenim navodima zamjenika načelnika i da policija postupa u skladu sa svojim ovlašćenjima i po nalogu tužilaštva koje dosadašnje radnje kvalifikuje kao klevetu, a ne kao krivična djela.

Podsjećamo, juče su tri lica u jednom od bratunačkih ugostiteljskih objekata u 11:30 časova, fizički napala načelnika Rankića, nakon čega je načelniku ukazana ljekarska pomoć u JZU „Bolnica Zvornik“.